برقراری ارتباط سازنده

برقراری ارتباط سازنده

برقراری ارتباط سازنده

صحبت با فرد معتاد کاری بسیار سخت است زیرا او برای ادامه مصرف مواد مخدر دست به مخفی کردن مشکلات می زند و از خود رفتارهای جنون آمیز و آزار دهنده ای از خود نشان می دهد. به همین علت گفت و گوی منطقی با یک معتاد برای اعضای خانواده بسیار دشوار است، اما با توجه به پیشنهادات و رهنمودهایی که در این صفحه در مورد نحوه برقراری ارتباط موثر با فرد معتاد  ارائه شده است، اعضای خانواده شانس بیشتری برای تشویق کردن  او برای مقابله با بیماری اعتیادش خواهند داشت.

برقراری ارتباط سازنده
برقراری ارتباط سازنده

برقراری ارتباط سازنده

گروه های حمایت خانواده

بيماری اعتياد زندگی فرد معتاد و نزديكانش را به شدت آشفته و مختل می كند. گرچه ممكن است اعضای خانواده فرد معتاد تصور كنند كه اين فرد معتاد است كه نياز به کمک دارد، اما واقعيت اين است كه خود آنها نيز به شدت تحت تاثير این بيماری قرار گرفته و برای التيام زخم های درونی خود و رها شدن از طرز فكر و رفتارهای ناسالم به كمك و حمايت نياز دارند. در اين قسمت اطلاعاتی در مورد نحوه کمک رسانی گروه های حمایت از خانواده معتادان، جهت کمک به آنها برای بهبود یافتن از تاثیرات بیماری اعتیاد ارائه شده است.

مسئولیت های بهبودی

خانواده های ایرانی در اکثر اوقات به سختی می پذیرند که اعتیاد یک بیماری است،زیرا چنین باور دارند که محسوب کردن اعتیاد به عنوان یک بیماری باعث عدم پذیرفتن مسئولیت معتاد در برابر مشکلات و رفتارهای نادرستی که انجام می دهد،خواهد شد. آنها انکار می کنند که زندگی خودشان نیز بر اثر این بیماری دچار  نابسامانی و غیر قابل اداره شده است. اما حقیقت این است که یک معتاد تنها زمانی تمایل به ترک اعتیاد و بهبودی پیدا می کند که بپذیرد که از نوعی بیماری رنج می برد. در عین حال اعضای خانواده معتاد نیز در صورتی از یک زندگی سالم و پر ثمر بهره مند خواهند شد که مسئولیت تاثیرات این بیماری در زندگیشان را بپذیرند.

١. وظایف و مسئولیت های معتاد

٢. وظایف و مسئولیت های خانواده

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *