اسامی رایج پان پراگ

پان پراگ

اسامی رایج پان پراگ

راجا،تایتانیک، ناس، نسوار، دپی کویر، ملوان زبل، پان اسفناج، سیگار چرس سوپاری، پان، چاآیا، گوتکاو ویتامین از جمله اسامی رایج پان پراگ است.
احساس سبکی، گیجی و سرخوشی، از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی ،بیماری های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ، نارسایی های کلیوی از جمله عوارض مصرف مخدر پان پراگ است.
 مصرف پان توسط کودکان دبستانی و نوجوانان می تواند به عنوان دروازه مصرف مواد مخدر سنگین و قوی تر مطرح شود و مقدمه ای برای تجربه مصرف موادمخدر قوی تر، وابستگی و اعتیاد به آنها باشد.
از این جهت آگاه سازی خانواده ها، مسوولین آموزش و پرورش و در مرحله بعد نیز دانش آموزان به عنوان گروه هدف بسیار مهم و ضروری است.
پان پراگ
پان پراگ
این ماده مخدر در اشکال مختلف در ایران وجود دارد.
1)- پودر آدامس و آدامس های رنگی
2)- انواع پاستیل و طومارهای مختلف
3)- خوشبو کننده های  دهان
4)- پودرهایی با طعم نعنا
5)- ترکیبات ترک سیگار
 اين محصولات با پوشش های آلومینیومی به شکل مثلث یا مربع با تصاویر جذاب رنگی و عكس هايي از هنر پيشه هاي هندي به جوانان و نوجوانان  عرضه می شود. ودر بعضي استان هاي شرقي كشور به نام هاي راجا ، تايتانيك ،پان اسفناج ، ملوان زبل و ناس خارجي شناخته مي شود .
اين ماده مخدر از دسته روان گردان ها است و از نظر وسعت مصرف چهارمین روانگردان پر مصرف در دنیا محسوب مي شود
اجزای اصلي  تشکیل دهنده اين ماده مخدرترکیبی از تنباکو  (نیکوتین)، فراورده هاي مخدر ،آهک و خاکستر است و از نظر ظاهري کاملا مشابه ناس است
موسسه راهی بسوی نور يك موسسه غير دولتي بسترساز ، توانمند ، مستقل و خود جوش است كه در عرصه پيشگيري و درمان و كاهش آسيب هاي اجتماعي ناشي از اعتياد با تجربه بیش از 18 سال در خدمت همگان می باشد.
پان ترکیبی از تنباکو،آهک ،خاکستر،ادویه جات معطر،ساخارین و اسانس های غیر مجازگوناگون است كه گاهي املاح فلزات سنگین مثل آرسنیک ،کربنات منیزیم و سرب نیز همراه دارد

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *