آخرین خبرها
خانه / بهبودی / آغاز سفر به سوی بهبودی

آغاز سفر به سوی بهبودی

سوی بهبودی

برخی از روش هایی که به شما کمک می کنند تا قدرت خود در برابر بیماری اعتیاد را شناخته و از سلامتی خود مراقبت کنید، در زیر آورده شده است:

١) به خاطر داشته باشید که شما توانايی تغيير دادن رفتار فرد معتاد را ندارید، بخصوص وقتی كه آنها تمايلی به قطع مصرف نداشته و در انكار به سر می برند. با قبول اين ناتوانی در برابر بيماری اعتياد، وقت و انرژی خود را صرف  متقاعد كردن فرد مبتلا به ترک اعتياد نمی کنید و بيشتر فکر و ذکر خود را بر بهبود زندگی خودتان و سایر عزیزانتان از عواقب بیماری اعتیاد متمرکز کنید.

٢) خودتان را مسبب بیماری اعتیاد عزیزانتان ندانيد و دست از سرزنش کردن خود بردارید؛ چون اين كار باعث می شود تا در خود احساس گناه کرده و با كارهای نادرست خود از آنها حمايت ناسالم کنید. در اين راستا بايد متقاعد شويد كه حمايتهای  ناسالم شما بطور ناخواسته باعث می شود تا فرد معتاد به مصرف مواد خود ادامه دهد.

٣) محدودیت های خودتان را قبول کنید. شما خدا نیستید و علی رغم همه علاقه ای که به عضو معتاد خانواده دارید و تمایلی که برای کمک کردن به او در خود احساس می کنید، قدرت مقابله و کنترل بیماری اعتیاد او را ندارید. تمرین اصل فروتنی به شما کمک خواهد کرد تا با این وضعیت بحرانی در خانواده خود راحت تر کنار بیایید.

٤) اگر به خودتان بقبولانید كه هر فرد بالغ در خانواده، حتی اگر انتخاب های او باعث ويرانی و تخريب زندگی اش شود، مسئول زندگی خودش می باشد، آنگاه می توانيد از يك زندگی آرام و سالم بهره ‌مند شويد. هيچ خانواده ای دوست ندارد ببيند كه يكی از اعضايش به يك بيماری مزمن و جانكاه دچار شده است، ولی حقيقت اين است كه فرد مبتلا به اعتياد، خودش باید مسئولیت بهبودی اش را بر عهده گرفته و قدم اول را بردارد. به دوش گرفتن مسئوليت پاكی و بهبودی توسط شما، نه تنها بی نتيجه بوده بلكه باعث تباهی بيشتر زندگی عزيزتان نیز می شود.

٥) به یاد داشته باشید که هر انسانی آزاد بوده و مسئول انتخاب های خود در زندگی می باشد، حتی اگر انتخاب های او باعث مواجه شدن با بدبختی و فلاکت فراوان باشد. هنگامی که شما به زندگی معتاد و چيزهايی كه او می خواهد احترام بگذاريد، خودتان نیز زندگی آزادانه تر و سالم تری را در پیش گرفته و برای افزایش کیفیت زندگی خود اقدام می کنید.

٦) خشم و عصبانیت خود را كنترل کرده و با آنها مشاجره و جر و بحث نكنيد. این کار باعث می شود آنها بيشتر احساس گناه کرده و برای سرپوش گذاشتن و کنار آمدن با این احساس، بیشتر به مواد مخدر پناه ببرند.  بعلاوه، در اين كشمكش ها اين شما هستيد كه بيشتر آسيب می بینید، زيرا فرد معتاد برای فرار از احساسات خود به مواد مخدر پناه می آورد، ولی احتمالا شما هيچ چيزی در اختیار نداريد كه باعث آرام شدن شما شود.

٧) مواقعی كه عضو معتاد خانواده تحت تاثير مواد مخدر قرار گرفته است از بحث کردن با او خودداری کنید. انجام این کار نه تنها هيچ فايده ای ندارد بلكه باعث دلسردی، نااميدی و خستگی شما می شود.

٨) زندگی کردن با یک معتاد بسیار  طاقت فرسا و خسته کننده است، از اينرو شما نیاز به مراقبت بیشتر از خودتان داريد. این ممکن است به معنی انجام فعالیت هایی باشد که شما را از محیط ناسالم اعتیاد دور كند. اگر به اندازه کافی وقت آزاد دارید، قسمتی از آن را به گردش در طبيعت و آرام نمودن روان خود اختصاص دهید. اين كار به شما كمك می كند تا فشارهای عصبی و روحی كه موجب خرد شدن شما می شود را از خود دور كنيد.

٩) بهترين راهکار برای بالا بردن كيفيت زندگی خودتان، ملحق شدن به گروه های خانواده های معتادين و الكلی ها می باشد. در اين گروه ها شما می توانيد از حمايت سایر اعضایی كه مشکلاتی مشابه شما داشته و به كمك يك برنامه بهبود پيدا كرده اند ياری بگيريد. از اين طريق شما كمتر تحت تاثير مضرات بيماری اعتياد قرار خواهید گرفت.

درباره‌ی موسسه راهی بسوی نور

همچنین ببینید

تعیین انگیزه

تعیین انگیزه برای بهبودی

قبل از اینکه به تهیه و تنظیم برنامه پیشگیری از لغزش شخصی خود بپردازیم باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *